شركت تولیدی ساگار و قطعات نسوز تولید کننده قطعات نسوز ویژه مبلمان کوره های صنایع سرامیک (Kiln Furniture) در سال 1378 با زیر بنایی بالغ بر 15,000 متر مربع در شهرک صنعتی سرامیکی شهرستان مرند راه اندازی گردیده و با توجه به دانش فنی و تجربیات به دست آمده، توانایی تأمین نیاز صنایع کشور در بخش نسوزهای پیشرفته را دارا میباشد. صنایع چینی مظروف، کاشی و سرامیک، چینی بهداشتی، سرامیکهای صنعتی، آجر سفال، سیمان  و سایر صنایع سرامیک از عمده مصرف کنندگان محصولات تولیدی شرکت می باشند.

این شرکت با ظرفیت اسمی 1900 تن در سال، انواع نسوزهای مورد مصرف در کوره های صنایع سرامیک (Kiln Furniture) از جنس کوردیریت، کوردیریت- مولایت،مولایت، سیلیکون کارباید(SiC) و غیره را تولید می نماید که برای این منظور از تجهیزات موجود خود شامل:

  • کوره های شاتل ساخت شرکت Riedhammer آلمان با دمای کاری 1600 درجه سانتیگراد و ظرفیت 31 متر مکعب.
  • پرسهای هیدرولیک ساخت شرکت Diffenbacher آلمان با ظرفیت های مختلف تا 750 تن.
  • میکسر ساخت شرکت Eirich آلمان.
  • دستگاه های توزین، خشک کن و غیره و همچنین آزمایشگاه مجهز بهره میجوید.


دانش فنی شرکت منطبق بر دانش فنی روز اروپا بوده و در این زمینه شرکت از وجود متخصصین و مشاورین اروپایی به منظور ارتقاء آن استفاده مینماید.

 

واحد مهندسی فروش

واحد مهندسی فروش شركت متشكل از بخش های بازاریابی داخلی و خارجی ، فروش و خدمات فنی و مهندسی قبل و پس از فروش بوده و در زمینه انتخاب، نصب و نظارت در كاربرد تولیدات شركت ، خدمات ویژه ای به صنایع مخلتف مرتبط ارائه می نماید.

شركت ساگار و قطعات نسوز قادر به تولید انواع ساگار ، صفحه ، پایه ، آجر، جرم و همچنین قطعات خاص طبق سفارش مشتری می باشد. جنس بدنه ها نیز بر اساس شرایط استفاده از آنها متفاوت می باشد.

محصولات تولیدی دارای فازهای مختلف "مولایت"،"کوردیریت"و "سیلیکون کارباید باند رسی" میباشد که توضیح مختصری از آنها در ذیل آورده شده است:

کوردیریت:

با توجه به ضریب انبساط حرارتی پائین و شوك پذیری بالای كوردیریت با دمای كاربردی نسبتاً بالا، كوردیریت یكی از بهترین و مناسب ترین مواد برای تهیه Kiln Furniture می باشد.

مولایت:

در جاهایی که دمای کاری بالاتر از 1300 درجه سانتیگراد و از طرفی نیاز به هدایت حرارتی پایین وجود داشته باشد، از قطعات با فاز مولایت استفاده می شود. این فاز علاوه بر کاربرد در دمای بالا، خواصی نظیر استحکام خمشی گرم بالا، مقاومت به خزش خیلی خوب و تخلخل پایین را نیز دارا می باشد.

سیلیکون کارباید :

به علت بالا بودن ضریب انتقال حرارتی سیلیكون كارباید و استحكام مطلوب آن در دمای بالا و مقاومت به پوسته شدن (Spalling Resistance) و همچنین در مواردی كه مقاومت به شوك حرارتی در دماهای بالا مـورد نیاز باشد، از محصولات سیلیكون كاربایدی استفاده می گردد.